مهران محمدی امین2023-08-02 12:09:49


آخرین وضعیت اجرای قانون مدیریت داده. استفاده بهینه از داده می‌تواند منشا کسب و کارهای زیادی باشد

رئیس فراکسیون هوش مصنوعی و حکمرانی داده‌ها با اشاره به قانون «دوام» گفت: قانون حکمرانی داده به موضوع تکالیف و الزامات نهادها و سازمان های دولتی می‌پردازد.

رضا تقی پور رئیس فراکسیون هوش مصنوعی و حکمرانی داده‌ها در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص آخرین وضعیت اجرای قانون مدیریت داده و اطلاعات ملی (دوام) و وضعیت هم پوشانی آن با لایحه حفاظت از داده گفت: در حکمرانی داده‌ها نیاز به قوانین زیادی در حوزه‌های مختلف داریم قانون دوام که به عنوان اولین قانون از این سری قوانین مربوط به حکمرانی داده به تصویب رسیده است و در آبان ماه سال گذشته ابلاغ شد، بیشتر به مباحث تکالیف و الزامات نهادها و سازمان های دولتی و حکومتی می‌پردازد.

وی افزود: یکی از وظایف فراکسیون هوش مصنوعی مجلس پیگیری اجرای این قانون نیز است.

ما بعد از نشست‌ها در فراکسیون با نهادهای مسئول و سازمان‌هایی که در این حوزه مسئولیت دارند، جلساتی خواهیم داشت تا بتوانیم از آنها نیز موضوع را پیگیری کنیم.

تقی پور همچنین در خصوص اینکه آیا گزارشی از روند اجرای این قانون در دستگاه‌های اجرایی هست یا خیر تصریح کرد: این موضوع را بیشتر شورای اجرایی فناوری اطلاعات دنبال و پیگیری می‌کند اما ما نامه نگاری‌هایی را انجام دادیم و منتظر گزارش آنها هستیم تا ببینیم در حدود ۹ ماهی که از ابلاغ این قانون می‌گذرد چه اتفاقاتی در کشور افتاده است.

وی افزود: البته همانطور که می‌دانید این قانون جز قوانین اصلی و برای کشور بسیار حیاتی است.

رئیس فراکسیون هوش مصنوعی و حکمرانی داده ادامه داد: استفاده بهینه از داده‌هایی که در کشور تولید و جمع آوری می‌شود طبیعتاً می‌تواند منشأ بسیاری از کسب و کارهای داده محور باشد یا اساساً یک پایه و رکن برای اقتصاد و کسب و کارهای دیجیتال است.

تقی پور افزود: امیدواریم به همت دستگاه‌ها و نهادهای عمدتاً دولتی این داده‌ها در چهارچوب قانونی که به تصویب مجلس رسیده در اختیار عموم جامعه به خصوص فعالان این حوزه و صاحبان کسب و کارهای داده محور قرار بگیرد.

وی در پایان گفت: از آنجا که واقعاً شرکت‌های دانش بنیان زیادی وجود دارد که زمینه برای فعالیت آنها در این حوزه فراهم است، انشاالله این شرکت‌ها بتوانند سرویس‌ها و خدمات جدیدی را از این طریق به کشور و منطقه ارائه کنند.


بازنشر : مهر

برچسب‌ها

-

مجلس شورای اسلامی

-

هوش مصنوعی

-

حکمرانی داده

-