مهران محمدی امین2023-06-21 14:14:25


اصناف بلاتکلیف هستند/ تمدید مهلت تسلیم اظهارنامه مالیات ابلاغ نشد

علی توسطی گفت: قرار بود مهلت ۱۰ روزه ای برای تسلیم اظهارنامه مالیاتی اصناف در نظر گرفته شود که هنوز از سوی وزارت اقتصاد ابلاغ نشده است.

به گزارش خبرنگار مهر، علی توسطی امروز در نشست خبری اظهار داشت: بیش از ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار واحد صنفی داریم که حدود ۶۰۰ هزار واحد تولیدی و بنگاه‌های کوچک و متوسط هستند که برای صنایع بزرگ و مادر نقش اصلی را دارند.

رئیس اتاق اصناف تهران در مورد مالیات اصناف، افزود: مالیات حقوق حاکمیتی است و باید پرداخت شود اما بحث عادلانه بودن مطرح است.

با توجه به تغییرات سامانه‌های مالیاتی، در صد سال تاریخِ مالیات ستانی در ایران ظرف ۲ سال گذشته با پدیده مدرنیته و سامانه‌ها مواجه شدیم که سامانه‌ها بدون هیچ گونه هماهنگی با مدیران اصناف و با الگوریتم‌های خاصی مالیات را محاسبه می‌کنند که نارضایتی‌هایی را ایجاد کرده است.

وی ادامه داد: امروز آخرین روز اظهارنامه‌های مالیاتی است که با توجه به درخواستهای ما، وزیر اقتصاد پذیرفت که مهلت تسلیم اظهارنامه‌ها به مدت ۱۰ روز تمدید شود که البته هنوز ابلاغ نشده است.

توسطی اضافه کرد: سازمان امور مالیاتی هیچ گاه تمایل به کاهش مالیات نداشته و همواره میل به افزایش مالیات داشته است.

توقع ما این است که الگوریتم ضریب مالیاتی را شفاف اعلام کنند.

وی افزود: ضرایب سود برخی از اصناف ۷ درصد است اما ضریب مالیاتی ۱۲ درصد در نظر گرفته می‌شود؛ یعنی ضریب مالیاتی واحد از سودی که دریافت می‌کند بیشتر است.

تکمیل می‌شود…


بازنشر : مهر

برچسب‌ها     علی توسطی     اتاق اصناف تهران     وزارت اقتصاد