مهران محمدی امین2023-11-28 16:44:19


افزایش سن بازنشستگی شامل این افراد نمی شود حقوق تا سقف ۱۲ میلیون تومان معاف از مالیات است

سخنگوی دولت اعلام کرد که افزایش سن بازنشستگی شامل بازنشستگان موجود و کسانی که در شرف بازنشستگی هستند، نمی‌شود.

علی بهادری جهرمی در نشست خبری هفتگی با بیان اینکه پنجشنبه ۹ آذر، ایستگاه مترو پرند و ۱۹ کیلومتر مسیر ریلی با حضور رئیس‌جمهور بهره‌برداری می‌شود، اظهار کرد: این پروژه دارای موانع اجرایی بود که پس از بازدید میدانی رئیس جمهور از مترو پرند در آذرماه ۱۴۰۱ و دستورات صادرشده، گره‌های موجود باز شد تا قفل بهره‌برداری از ۱۹ کیلومتر مسیر ریلی و ایستگاه شهر پرند بالاخره شکسته شود.

جزئیاتی از پروژه مترو پرند

وی یادآور شد: بخشی از این پروژه، حدفاصل ایستگاه شاهد تا محدوده شهرآفتاب (به طول ۴ کیلومتر) در ابتدای سال ۹۵ و بخش دوم حدفاصل ایستگاه شهرآفتاب تا فرودگاه امام راحل (به طول ۲۶ کیلومتر) در مردادماه سال ۹۶ بهره‌برداری شد و حالا بخش آخر پروژه، حدفاصل ایستگاه فرودگاه امام تا شهر جدید پرند (به طول ۱۹ کیلومتر) در اختیار مردم قرار خواهد گرفت.

بهادری جهرمی ادامه داد: ارزش پروژه مذکور (در بخش حدفاصل فرودگاه امام راحل تا شهر پرند) به ارزش امروز کالا و خدمات، مبلغی فراتر از ۶ هزار میلیارد تومان است.

وی همچنین با اشاره به آغاز عملیات آبرسانی به خلیج گرگان و بهره‌برداری از کانال جدید آشوراده، گفت: این عملیات یکی از وعده‌های سفر استانی هیئت دولت به استان گلستان است که از هفته گذشته آغاز شد.

کانال آشوراده حدود ۹ کیلومتر طول با عرض ۷۰ تا ۴۴۰ متر دارد و جزئی از مهمترین مسیر انتقال آب دریای خزر به خلیج گرگان به شمار می رود.

آبگیری اولیه آغاز شد و بهره‌برداری کامل از فاز نخست احیاء خلیج گرگان با حضور رئیس جمهوری در سفر دور دوم به گلستان انجام خواهد شد.

دبیر هیئت دولت با اشاره به سفر رئیس جمهور به چین و سفر اخیر معاون اول به این کشور، اظهار کرد: عملیات عمرانی فاز ۲ فرودگاه امام که قرارداد آن در سفر اخیر معاون اول رئیس جمهور به شانگهای، امضا شده بود با مشارکت طرف چینی و پیمانکار داخلی هفته گذشته آغاز شد.

کل سرمایه‌گذاری در فاز دوم توسعه فرودگاه امام نیز ۲.

۵ میلیارد یورو در پنج سال است.

با افتتاح کامل این فاز ظرفیت مسافری فرودگاه امام ۳۵ میلیون نفر افزایش خواهد یافت.

بهادری جهرمی یادآور شد: هم اکنون شهر فرودگاهی امام خمینی ۲ ترمینال مسافری دارد که ظرفیت یکی ۶ میلیون مسافر در سال است و در دست توسعه و بازسازی است تا ظرفیت جابجایی مسافر آن به ۱۰ میلیون نفر برسد.

وی گفت: ترمینال سلام نیز ظرفیت جابجایی ۵ میلیون مسافر در سال را دارد.

با احداث ترمینال جدید با ظرفیت پذیرش و جابجایی ۳۵ میلیون مسافر در سال، شهر فرودگاهی امام راحل می‌تواند مجموعا ۵۰ میلیون مسافر در سال را جابجا کند.

سخنگوی دولت اظهار کرد: این ترمینال بسیار پیشرفته است و باید مطابق با استانداردهای روز دنیا ساخته شود.

برای تکمیل کل پروژه، پنج سال را در نظر گرفتیم.

مشمولان افزایش سن بازنشستگی

بهادری جهرمی همچنین با اشاره به موضوع افزایش سن بازنشستگی اظهار کرد: افزایش سن بازنشستگی که شامل بازنشستگان موجود نمی‌شود.

همچنین برای کسانی که در شرف بازنشستگی هستند نیز این امر شامل آنان نمی‌شود.

رابطه کارمندان دولت با دولت یک رابطه قانونی است، یعنی حدود و مرزهای آن را قانونگذار مشخص می‌کند که مطابق با مصالح عموم و هم حاکمیت رعایت شود.حقوق تا سقف ۱۲ میلیون تومان در ماه  مشمول مالیات نمی شود

سخنگوی دولت همچنین اعلام کرد: بنا به دستور رئیس‌جمهوری برخی اصلاحات در لایحه بودجه انجام شد تا نسخه نهایی که در جریان حضور رئیس‌جمهوری در مجلس ارائه می‌شود، آن اصلاحات هم اعمال شود.

یکی از این اصلاحات افزایش کف معافیت مالیاتی کارکنان و کارگرانی دریافت حقوق دارند به مبلغ ۱۲ میلیون تومان در ماه است که افزایش ۲۰ درصدی را نشان می‌دهد.بهادری جهرمی تاکید کرد: همه کسانی که کارمند یا کارگر هستند و تا سقف ۱۲ میلیون تومان در ماه حقوق دریافت می‌کنند هیچگونه مالیاتی شامل آنان نمی‌شود.

دولت تلاش دارد افرایش حقوق به صورت میانگین ۱۸ درصد باشد

دبیر هیئت دولت اظهار کرد: تلاش دولت این است که حداقل‌بگیرها حمایت شوند و حداقلی‌ها و حداکثری‌ها را به هم نزدیک کنیم و افرایش حقوق به صورت میانگین ۱۸ درصد باشد.

یعنی کسانی که دریافتی‌های کمتری دارند، امکان دریافتی بیشتری داشته باشند تا جبران تورم برای آن‌ها بیشتر باشد.

در دولت هم آمادگی بحث‌های کارشناسی وجود دارد.

این موضوع را نباید از یاد برد که اگر منابع غیرواقعی پیش‌بینی شوند مصارف غیرواقعی هم برای آن‌ها در نظر گرفته خواهد شد و این موجب تحقق نیافتن پیش‌بینی‌ها می‌شود.

بنابراین یا باید این امر رعایت شود یا به سمت کسری بودجه حرکت کنیم.

هم منابع باید واقعی پیش‌بینی شود و هم براساس آن، میزان افزایش مصارف پیش‌بینی شود نه بعکس.

در غیر این صورت به مردم ظلم می‌شود و به اسم افزایش حقوق، ارزش آن حقوق کاهش پیدا می‌کند.

وی با اشاره به اقدامات دولت برای رفع ناترازی صندوق‌های بازنشستگی، گفت: دولت برنامه مفصل چهارده بندی برای اصلاح این موضوع و نیز اصلاح نظام شرکت‌داری که به دلیل سوءمدیریت‌های گذشته و نبود شفافیت‌ موجب ورشکستگی صندوق‌ها شدند، ارائه کرده است.

با تدابیر دولت عملکرد این صندوق‌ها شفاف شد و به اطلاع مردم رسید تا شرکت‌ها به سمت سوددهی هدایت و اگر زیان‌ده هستند، واگذار شوند.

 

بهادری جهرمی درباره تعدیل و متناسب‌سازی پرداخت حقوق به بازنشستگان، هم اظهار کرد: دولت در این مسیر و با اتکا به منابع پایدار و دوری از تورم حرکت می‌کند.

افزایش حقوق بازنشستگان بیش از افزایش حقوق کارکنان در سال آینده خواهد بود؛ یعنی این میزان افزایش، ۲ درصد بیشتر در نظر گرفته شده است.


بازنشر : منبع: ايسنا