2023-11-06 12:11:10


افزایش مالیات بر ارزش افزوده در برنامه هفتم رد شد

مهر/نمایندگان مجلس شورای اسلامی با افزایش یک درصدی نرخ مالیات بر ارزش افزوده در طول اجرای قانون برنامه هفتم توسعه مخالفت کردند. نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی نوبت صبح امروز (دوشنبه ۱۵ آبان ماه) و در جریان ادامه بررسی گزارش کمیسیون تلفیق لایحه برنامه هفتم توسعه، بند (پ) ماده ۲۷ لایحه را حذف کردند.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با افزایش یک درصدی نرخ مالیات بر ارزش افزوده در طول اجرای قانون برنامه هفتم توسعه مخالفت کردند.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی نوبت صبح امروز (دوشنبه ۱۵ آبان ماه) و در جریان ادامه بررسی گزارش کمیسیون تلفیق لایحه برنامه هفتم توسعه، بند (پ) ماده ۲۷ لایحه را حذف کردند.

در این بند آمده بود: نرخ موضوع ماده (۷) مالیات بر ارزش افزوده در سال دوم برنامه، یک واحد درصد تا سقف ده درصد (%۱۰) به عنوان مالیات سهم دولت اضافه می‌شود.

منابع حاصل از این موضوع متناسب با شاخص جمعیت میان استان‌ها توزیع شده و صرف طرح‌های عمرانی استانی با اولویت طرح‌های نیمه تمام مدارس (احداث، تخریب، بازسازی و مقاوم سازی)، سلامت، آب و راه می‌شود.

منابع مذکور مازاد بر اعتبارات عمرانی بودجه‌های سنواتی است.

بر اساس ماده ۷ قانون مالیات بر ارزش افزوده، نرخ مالیات و عوارض کالاها و خدمات مطابق با مأخذ موضوع ماده ۵ این قانون، به استثنای کالاهای خاص که نرخ آنها در ماده ۲۶ این قانون تصریح شده، ۹ درصد است.

هیچ کدام از کالاهای اساسی مشمول مالیات بر ارزش افزوده نمی‌شود بازار گفتنی است، محمد باقر قالیباف در جریان بررسی این موضوع، گفت: دولت افزایش نرخ مالیات بر ارزش افزوده را در طول اجرای برنامه هفتم توسعه ۴ درصد پیش بینی کرده بود.

وی تاکید کرد: البته هیچ کدام از کالاهای اساسی که وارد کشور می‌شود، نه تنها مالیات بر ارزش افزوده شامل آنها نمی‌شود بلکه سود بازرگانی و گمرکی آنان نیز صفر است.

همچنین بیش از ۷۵ درصد از کالاهای اساسی که مردم استفاده می‌کنند، اصلاً شامل مالیات بر ارزش افزوده نمی‌شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: کالاهای خاص که افرادی که توان مالی بیشتری دارند و از آن استفاده می‌کنند، مشمول مالیات بر ارزش افزوده می‌شود.

در ادامه، نمایندگان مجلس شورای اسلامی با حذف این بند از لایحه برنامه هفتم توسعه موافقت کردند.


بازنشر : آخرین خبر