2023-02-07 14:43:40


توسعه کسب و کارها و بهره مندی شهروندان از خدمات فضایی

رئیس سازمان فضایی گفت: بر اساس چشم انداز سند فضایی کشور در کنار اهمیت دادن به توسعه بومی به توسعه کسب و کارها و بهره مندی شهروندان از خدمات فضایی تاکید شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر حسن سالاریه امروز در مراسم بزرگداشت روز ملی فناوری فضایی با بیان اینکه در سالروز صنعت فضایی یعنی پرتاب موفق ماهواره امید میزبان محققان و دست اندرکاران و بهره برداری صنعت فضا هستیم، افزود: امروز جشن سال نو فضایی کشور محسوب می شود و فرصت طلایی برای جمع شدن دور هم و مرور دستاوردهای یک ساله فضایی است تا نقاط ضعف و قوت در این حوزه مورد بررسی قرار گیرد.

وی صنعت فضایی کشور را یک صنعت بومی و بر خود متکی توصیف کرد و ادامه داد: در حوزه صنعت فضایی در بخش‌های بالا دستی، میان دستی و پایین دستی از طراحی و ساخت ماهواره و ماهواره بر تا ارائه داده های فضایی دستاوردهای ارزنده ای ارائه شده است.

سالاریه اظهار کرد:طراحی و ساخت ماهواره‌های جرمی کمتر از ۲۰۰ کیلوگرم در حوزه مخابراتی و سنجش از دور و همچنین ساخت پرتابگرهای اجرام سبک تا جرم کمتر از ۲۰۰ کیلوگرم تا مدار ارتفاع پایین تجربیات خوبی داریم که نیازمند تست و افزایش قابلیت اطمینان داریم.

رئیس سازمان فضایی خاطر نشان کرد: به زودی قدم به عرصه های جدید طراحی و ساخت ماهواره‌های دقیق تر سنجشی، راداری، مخابراتی و پرتابگر های سنگین تر به منظور رسیدن به جایگاه کشور و رسیدن به حق طبیعی خواهیم داشت.

وی اضافه کرد: همچنین در توسعه زیست فضایی در مسیر نیاز محور در حال رشد و نمو هستیم.

در زمینه توسعه کاربردهای داده‌های مبتنی بر فضا در حوزه‌های مختلف از کشاورزی و منابع طبیعی گرفته تا نقشه برداری و پایش منابع آبی، پیشرفت های خوبی صورت گرفته است.

رئیس سازمان فضایی تاکید کرد: با این وجود لازم است بیش از همیشه به توسعه اقتصاد، اقتصاد فضا یا به عبارت دیگر کسب درآمد و افزایش بهره وری و بهره وری در صنایع مختلف با کمک گرفتن از ظرفیت‌های داده های فضایی توجه شود.

وی یادآور شد: در این عرصه نیاز به توسعه اپراتورهای مخابراتی، سنجشی به صورت خصوصی داریم و فکر کنیم و مسیر را برای بخش خصوصی، هموار کنیم تا فضا عرصه تاخت و تاز شرکت‌های خصوصی به معنای واقعی باشد.

سالاریه افزود: بر اساس چشم انداز سند فضایی کشور در افق ۱۴۰۱ تا ۱۴۱۰ که یک ماه قبل در شورای عالی فضایی مصوب و توسط رئیس جمهور ابلاغ شد، در کنار اهمیت دادن به توسعه بومی به توسعه کسب و کارها و بهره مندی شهروندان از خدمات فضایی، تاکید شده است.

وی حرکت از نمونه سازی و تک سازی به سمت انبوه سازی و صنعتی سازی این حوزه را از ضروریات در این صنعت عنوان کرد و یادآور شد: تحقق اهدافی چون توسعه منظومه ماهواره ای و اقتصادی کردن پرتاب ها و توسعه فناوری‌های سنجش از دور، ارتباطات و انتقال داده ها و در دسترس مردم قرار دادن بدون توجه به بخش خصوصی میسر نیست.

وی سرعت جذب نخبگان را با کمک بخش خصوصی امکان پذیر دانست و گفت: مناقصه های اخیر سازمان فضایی نمونه‌ای از این دست خدمات است.


بازنشر : مهر

برچسب‌ها     سازمان فضایی ایران     حسن سالاریه     فناوری فضایی