مهران محمدی امین2023-07-11 11:42:07


شناسایی ۱۷۶ هزار فراری مالیاتی با گردش مالی ۷۰۰ هزار میلیاردی

خراسان/ وزیر اقتصاد در گفت‌وگوی تلویزیونی با بیان این که پرونده سامان‌دهی دستگاه های پوز تا پایان تابستان امسال بسته می شود، آمارهای عجیبی ناظر به ایجاد شفافیت در این حوزه ارائه کرد از جمله این که تاکنون 176 هزار نفر با مجموع گردش حساب 700 هزار میلیارد تومان در سال بدون پرونده مالیاتی شناسایی شده اند. خاندوزی از تصویب لایحه سامان دهی معافیت های مالیاتی در کمیسیون اقتصادی دولت خبر داد و با اشاره به روند معیوب خصوصی سازی در گذشته، تاکید کرد: مصر هستیم لایحه اصلاح قانون اصل ۴۴ در دولت تصویب نشود، مسیر جدید و تغییر ریل ایجاد نشود و وارد اقدام جدید در خصوصی سازی‌ها نشویم.

خراسان/ وزیر اقتصاد در گفت‌وگوی تلویزیونی با بیان این که پرونده سامان‌دهی دستگاه های پوز تا پایان تابستان امسال بسته می شود، آمارهای عجیبی ناظر به ایجاد شفافیت در این حوزه ارائه کرد از جمله این که تاکنون 176 هزار نفر با مجموع گردش حساب 700 هزار میلیارد تومان در سال بدون پرونده مالیاتی شناسایی شده اند.

خاندوزی از تصویب لایحه سامان دهی معافیت های مالیاتی در کمیسیون اقتصادی دولت خبر داد و با اشاره به روند معیوب خصوصی سازی در گذشته، تاکید کرد: مصر هستیم لایحه اصلاح قانون اصل ۴۴ در دولت تصویب نشود، مسیر جدید و تغییر ریل ایجاد نشود و وارد اقدام جدید در خصوصی سازی‌ها نشویم.

به گزارش ایرنا، احسان خاندوزی در برنامه تلویزیونی با اشاره به اقدامات دولت در بخش های مختلف، درباره صدور مجوزهای کسب و کار گفت: تاکنون ۵۱۱ هزار فعال اقتصادی بدون مراجعه و مصرف حتی یک برگ کاغذ و بدون مواجه شدن با فساد و رشوه، توانسته‌اند پروانه کسب و کار، موافقت اصولی، مجوز و هر گواهی برای شروع کسب و کار خود را دریافت کنند.

وی ادامه داد: ۱۷۳ هزار نفر نیز در صف دریافت صدور مجوز مانده‌اند که هنوز دستگاه‌ها پاسخ آن‌ها را نداده‌اند.

بسته شدن پرونده سامان دهی دستگاه‌های پذیرنده و پوز تا پایان تابستاناحسان خاندوزی در بخشی از سخنان خود با اشاره به اقدامات انجام شده درحوزه شفافیت مالیاتی تاکید کرد: برجسته‌ترین اقداماتی که در این حوزه در وزارت اقتصاد طی حدود دو سال گذشته انجام شد و به اندازه دو دولت پیش رفت، همین مسئله شفافیت‌های اقتصادی و مالی بود.

وی تصریح کرد: حدود ۱۲ میلیون دستگاه پذیرنده و پوز را در مسیر شناسایی با بانک مرکزی قرار دادیم که این اتفاق در تابستان سال گذشته انجام شد و انطباق آن‌ها با شماره پستی پرونده‌های مالیاتی را نیز از سال گذشته آغاز کردیم و تا پایان تابستان به پایان خواهیم برد تا انطباق شرح شغل فعالیت‌ها که به نام یک فرد و در اختیار فردی دیگر بود، خاتمه یابد.

آمارهای عجیب فراریان مالیاتی پس از شفافیت دستگاه های پوزوزیر اقتصاد اعلام کرد: ثمره این اتفاقات، شناسایی ۱۷۶ هزار نفر با مجموع گردش حساب ۷۰۰ هزار میلیارد تومان در سال بود، بدون این که یک بار و در یک جایی حقوق کشور را داده و پرونده مالیاتی حتی به اندازه یک کارگر یا کارمند داشته باشند.

وی همچنین گفت: ۸۰۰ کد ملی برای اشخاص زیر پنج سال با تراکنش‌های بالای میلیارد و ۱۱۰۰ کد ملی برای افراد ۵ تا ۱۰ سال برای تراکنش‌های میلیاردی شناسایی کردیم.

وی با اشاره به شناسایی نمونه‌های دیگر از فراریان مالیاتی اظهار کرد: در استان فارس، افرادی شناسایی شدند که سنگ معدن داشتند و از پوزهای صندوق قرض‌الحسنه استفاده می‌کردند، در استان همدان یک نفر ۶۸۰۰ میلیارد تومان فاکتور غیرواقعی برای جاهای مختلف صادر می‌کرد، در استان قزوین با گزارش‌های خود مردم از عدد ۱۰ میلیون تومان تا ۱۰ میلیارد تومان شناسایی جدید در حوزه خشکبار و.

.

.

انجام دادیم و در خراسان شمالی یک فرار مالیاتی ۱۲ میلیارد تومانی را از آقای دامادی که به نام مادر همسر خود پرونده‌های مختلف ایجاد می‌کرد بدون این که از او اسمی باشد، شناسایی کردیم.

به گفته وی با مجموعه شفافیتی که انجام شد به اندازه نصف تمام مودیان مالیاتی تاریخ کشور یعنی بیش از دو میلیون نفر فقط فرار مالیاتی شناسایی کردیم که یک باره تعداد مودیان کشور را ارتقا داد.

لایحه سامان دهی معافیت‌های مالیاتی در راه دولتوزیر اقتصاد در بخش دیگری از سخنان خود، با بیان این که برخی معافیت های مالیاتی توجیه اقتصادی ندارند و ما مخالف آن هستیم، از تهیه لایحه‌ای با هدف سامان‌دهی معافیت های مالیاتی و معافیت های بی ضابطه غیر مفید و مخل فعالیت های اقتصادی خبر داد و گفت: هرچند پیشبرد این کارها با مقاومت بسیاری روبه‌روست اما از آن جا که رویکرد رئیس جمهور عدالت مالیاتی است، در کمیسیون اقتصادی تصویب شد و در انتظار تصویب در هیئت وزیران است.

  وزیر اقتصاد افزود: در لایحه مالیات بر مجموع درآمد هم رکن اصلی غیر از درآمد و هزینه‌های قابل قبول، مسئله سامان دهی معافیت‌هاست.

همچنین اگر لایحه مالیات بر مجموع درآمد که وزارت اقتصاد آماده کرده هرچه سریع‌تر در مجلس تصویب شود، سامان‌دهی مجموع معافیت‌ها در آن پیش بینی شده است.

خاندوزی گفت: جزء دیگری که به این شرکت‌ها اصابت می‌کند، ماده ۱۵۹ قانون برنامه پنجم است که دوستان از دیوان عدالت هم تفسیری گرفته بودند که همین شرکت‌هایی که باید مالیات بپردازند و محق‌ترین افراد برای پرداخت مالیات هستند، مطابق آن تفسیر و با حکم دیوان خود را مشمول معافیت کرده بودند ولو این که سرمایه‌گذاری آن‌ها مربوط به ۲۰ سال پیش بود!شرط وزارت اقتصاد برای ادامه خصوصی‌سازیوزیر اقتصاد در بخش دیگری از اظهارات خود، با بیان این که ادامه روند واگذاری ها ذیل اصل 44 باید با الگوی درس گرفتن از گذشته باشد، افزود: متاسفانه مهم‌ترین ضعف واگذاری در سال‌های گذشته این بوده که مثلاً در واگذاری یک کشت و صنعت بزرگ ، نه تنها آن را واگذار کردند بلکه آن را از چرخه فعالیت اقتصادی خارج و تمام امکان‌ها و فرصت‌های زمان دولتی بودن را قطع کردند و همین موجب شد به شدت سهم بازار و اشتغال آن‌ها کاهش یابد.

وزیر اقتصاد تاکید کرد: به همین دلیل، مصر هستیم تا لایحه اصلاح قانون اصل ۴۴ در دولت تصویب نشود، مسیر جدید و تغییر ریل ایجاد نشود و وارد اقدام جدید در خصوصی سازی‌ها نشویم.

خصوصی سازی را برای سرگرم کردن مردم اجرا نمی کنیمخاندوزی با اشاره به برخی واگذاری‌هایی که تکلیف قانون بودجه و برای تسویه بدهی‌های دولت به صندوق‌های بازنشستگی بود، تاکید کرد: غیر از این مورد، تنها واگذاری مهمی که در این دوره انجام دادیم، ۱۲ درصد هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس بود که بخش اعظم آن تعیین تکلیف شده بود.

وی در پاسخ به این که در این شرایط مدیریت دولت در هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس از دست رفته است، گفت: از خواسته‌ها و نقاط قوت خصوصی‌سازی همین است که مدیریت در دست دولت نباشد، بنابراین ما خصوصی‌سازی را برای سرگرم کردن مردم اجرا نمی‌کنیم.

خبر خوب برای خوش حساب های بانکیوزیر اقتصاد در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به موضوع اعتبارسنجی برای پرداخت تسهیلات بانک ها گفت: کار خوبی در حوزه اعتبارسنجی آماده شده که شهریور یا در نهایت در مهر رونمایی می‌شود و برای اولین بار میلیون‌ها نفر می‌توانند از سامانه اعتبارسنجی استفاده کنند و به این شکل اعتماد به روابط و دسترسی به منابع بانک‌ها اتفاق بیفتد.

بازار


بازنشر : آخرین خبر