مهران محمدی امین2023-07-04 18:28:09


مالیات‌گریزی با حساب بانکی بچه‌ها

همشهری/سازوکار شناسایی پردرآمدهای مالیات‌گریز برای وصول مالیات قانونی چگونه فعال شد؟اطلاعات جدید نشان از شگردهای جدید برای فرار مالیاتی دارد؛ از مالیات‌گریزی با حساب بچه‌ها و افراد غیرمرتبط گرفته تا فرار از قانون با پنهان کردن تراکنش‌های بانکی اما حالا حلقه مالیاتی تنگ‌تر شده و به‌تدریج بر تعداد پرونده‌های جدید مالیاتی افزوده می‌شود. به گزارش همشهری، دولت تور جدیدی برای شناسایی افراد و مشاغل پردرآمد جهت گرفتن مالیات قانونی از آنها پهن کرده و با استفاده از یک الگوریتم به جزئیات حساب بانکی و تراکنش این اصناف به‌ویژه مشاغل پزشکی، وکلا، طلافروشان، دارندگان نمایشگاه‌های فروش خودرو و صاحبان بنگاه‌های معاملات ملکی دست‌یافته که می‌تواند سد محکمی در برابر مالیات‌گریزی باشد.

همشهری/سازوکار شناسایی پردرآمدهای مالیات‌گریز برای وصول مالیات قانونی چگونه فعال شد؟اطلاعات جدید نشان از شگردهای جدید برای فرار مالیاتی دارد؛ از مالیات‌گریزی با حساب بچه‌ها و افراد غیرمرتبط گرفته تا فرار از قانون با پنهان کردن تراکنش‌های بانکی اما حالا حلقه مالیاتی تنگ‌تر شده و به‌تدریج بر تعداد پرونده‌های جدید مالیاتی افزوده می‌شود.

به گزارش همشهری، دولت تور جدیدی برای شناسایی افراد و مشاغل پردرآمد جهت گرفتن مالیات قانونی از آنها پهن کرده و با استفاده از یک الگوریتم به جزئیات حساب بانکی و تراکنش این اصناف به‌ویژه مشاغل پزشکی، وکلا، طلافروشان، دارندگان نمایشگاه‌های فروش خودرو و صاحبان بنگاه‌های معاملات ملکی دست‌یافته که می‌تواند سد محکمی در برابر مالیات‌گریزی باشد.

چنان‌که آمارها نشان می‌دهد مالیات‌ستانی با روش‌های جدید نتایج ملموسی داشته ازجمله اینکه میزان مالیات وصولی از هنرمندان و اینفلوئنسرها 706درصد، مشاوران املاک 391درصد و وکلا 195درصد رشد کرده است.

با این حال اطلاعات دریافتی همشهری نشان می‌دهد دولت با شیبی ملایم به‌دنبال اصلاح نظام مالیاتی است چنان‌که تازه‌ترین داده‌های به‌دست آمده ناشی از به کارگیری الگوریتم طراحی شده در نهادهای مالیاتی و بانکی نشان می‌دهد میانگین مالیات سالانه پرداختی اصناف به 58میلیون تومان رسیده که معادل مالیاتی است که یک حقوق‌بگیر بخش دولتی با حقوق ماهانه 11میلیون تومان، در طول سال پرداخت می‌کند.

308هزار مالیات‌گریز در تور قانون براساس اطلاعاتی که بانک مرکزی در اختیار سازمان امور مالیاتی کشور قرار داده گردش حساب 308هزار کد ملی در یک سال 1210هزار میلیاردتومان بوده است و اطلاعات سجلی همه این افراد از سازمان ثبت احوال گرفته شده و شناسایی حساب بانکی و گردش مالی برخی پزشکان، وکلا و مشاوران خانواده مالیات‌گریز با روش جدید سرعت گرفته است.

بررسی این حساب‌ها نشان می‌دهد بیشتر این حساب‌های شناسایی شده و تراکنش‌ها بدون استفاده از دستگاه‌های کارتخوان بانکی بوده که مشکوک به فرار مالیاتی هستند.

به‌گونه‌ای که 69هزار و 700هزار کد ملی دارای پرونده انفرادی مالیاتی هستند اما گردش حساب آنها در پرونده‌شان منعکس نشده و گردش حساب 62هزار و 300نفر 250هزار میلیارد تومان بوده که دارای چند پرونده مالیاتی نزد سازمان امور مالیاتی هستند.

افزون بر اینکه 700هزار میلیارد تومان هم مربوط به گردش حساب 176هزار نفر از افرادی می‌شود که دارای هیچ سابقه و پرونده مالیاتی نیستند.

حالا با سیاست جدید سازمان امور مالیاتی ریز تراکنش آنها در بانک مرکزی احصا شده و ضمیمه پرونده مالیاتی افراد شده است.

این گزارش می‌افزاید: بسیاری از این افراد اصلا یا مالیات نمی‌دادند یا کم‌اظهاری مالیاتی داشته‌اند و درواقع با پنهان‌کاری از پرداخت مالیات فرار می‌کرده‌اند.

به همین دلیل دستگاه‌های مسئول در حال ارزیابی و رصد افراد مرتبط با برخی مشاغل مالیات‌گریز نظیر حساب بانکی منشی‌های پزشکان، کارمندان دفاتر وکالت و سایر ذی‌ربطان آنهاست.

بازار کودکان مالیاتیسوءاستفاده از حساب افراد زیر 18سال و به‌ویژه کودکان و بچه‌ها هم کشف جدیدی است که سازمان امور مالیاتی و بانک مرکزی با بهره‌گیری از الگوریتمی دقیق به آن دست یافته‌اند.

اطلاعات موجود نشان می‌دهد برخی فعالان صنفی برای فرار از قانون، تراکنش بانکی‌شان را در حساب افراد زیر  سن قانونی انجام می‌دهند.


بازنشر : آخرین خبر