2023-06-26 17:20:20


واردات دارو از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف شد

فارس/نمایندگان مجلس شورای اسلامی در مصوبه‌ای واردات داروهای ضروری و تجهیزات پزشکی فاقد مشابه تولید داخل را از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف کرده و نرخ مالیات کالاهای اساسی را یک درصد تعیین کردند. نمایندگان مجلس در جلسه علنی امروز (دوشنبه 5 تیر) مجلس شورای اسلامی جزییات لایحه دوفوریتی الحاق یک بند به تبصره (۶) قانون بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور را تصویب کردند و واردات داروهای ضروری و تجهیزات پزشکی فاقد مشابه تولید داخل را از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف کرده و نرخ مالیات کالاهای اساسی را یک درصد تعیین کردند.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در مصوبه‌ای واردات داروهای ضروری و تجهیزات پزشکی فاقد مشابه تولید داخل را از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف کرده و نرخ مالیات کالاهای اساسی را یک درصد تعیین کردند.

نمایندگان مجلس در جلسه علنی امروز (دوشنبه 5 تیر) مجلس شورای اسلامی جزییات لایحه دوفوریتی الحاق یک بند به تبصره (۶) قانون بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور را تصویب کردند و واردات داروهای ضروری و تجهیزات پزشکی فاقد مشابه تولید داخل را از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف کرده و نرخ مالیات کالاهای اساسی را یک درصد تعیین کردند.

ماده واحده - متن زیر به عنوان بند (ظ) به تبصره (۶) قانون بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور الحاق می شود:ظ- در سال ۱۴۰۲، واردات داروهای ضروری و تجهیزات مصرفی پزشکی که فاقد مشابه تولید داخل باشند، از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف بوده و نرخ مالیات بر ارزش افزوده گندم، برنج، دانه های روغنی، انواع روغن خام، حبوبات ( شامل عدس، نخود، لوبیا و ماش)، قند، شکر، گوشت مرغ، گوشت قرمز، چای و همچنین نرخ مالیات بر ارزش افزوده قند و شکر تولید داخل به یک درصد تقلیل می یابد.

در جریان بررسی این لایحه پیشنهادات متعددی از سوی نمایندگان در خصوص حذف برنج، گندم و دانه‌های روغنی از این ماده الحاقی مطرح شد که به جهت مخالفت نمایندگان حاضر در صحن تصویب نشد.

بازار همچنین محمدحسن آصفری پیشنهادی در مورد حذف چای از این بند مطرح کرد و گفت: بخش عمده چای‌های وارداتی از هند یا سریلانکا از استانداردهای بهداشتی مناسب برخوردار نیست، از سوی دیگر برخی این محصول را با قیمت ارزان وارد و چند برابر به مردم می‌فروشند لذا این محصول هم باید از این بند حذف شود اما در ادامه نمایندگان با حذف این ماده موافقت نکردند.

گفتنی است محمدتقی نقدعلی نیز در اخطاری تأکید کرد حذف بخش‌هایی از این ماده واحده لایحه مذکور درست نیست زیرا هدف از انجام این کار را بی‌اثر می‌کند، البته می‌دانیم که وضعیت کشور به خصوص در مباحث معیشتی و مسائل اساسی مردم نگرانی‌هایی وجود دارد لذا امیدواریم این لایحه کمک کند.


بازنشر : آخرین خبر